Stephen Bent

TELEVISION INCLUDES:

HOLBY CITY (Mick Evans) BBC Richard Signy
TRUCKERS (Mickey Saunders) Company Pictures Sheree Folkson
HOLLYOAKS (Don Trent) Lime Pictures  Alex Jacob
CUCKOO (Lenny) Roughcut Pictures for BBC Ben Taylor
VIP (Father Grimshaw) Running Bare Pictures for Channel 4 James De Frond
EASTENDERS RED BUTTON (David Ellings) BBC Baff Akoto
STARLINGS (Pub Landlord) Baby Cow Tony Dow
DOCTORS (Mike) BBC
EMMERDALE (Derek - Regular) ITV
LIP SERVICE (Alfie) Kudos Sallie Apprahamian
OCCUPATION (BAFTA WINNER 2010) Mr Hibbs BBC Nick Murphy
WINGS OF LOVE (Major John Hamilton) FFP Media Dieter Kehler
SCOOP 2eps (Sergeant Bluster / Henry VIII) BBC Jason Garbett
ROCK N’ CHIPS (Ron Cran) BBC Dewi Humphries
DOCTORS (Bernie) BBC Terry Iland
CHUCKLEVISION (Chief of Police) BBC Sasha Ransome
DOCTORS (Barry Roland) BBC Ian Barber
HOTEL TRUBBLE (Mr Dance) BBC Natalie Bailey
THE WRONG DOOR (Various) BBC Ben Wheatley
EASTENDERS 4eps (Mr Sharman) BBC Tim Mercer
FANNY HILL (The Watchman) BBC James Hawes
MY FAMILY (Barman) BBC Dewi Humphreys
CITY LIGHTS (Kev) BBC Tony Smith Granada
THE BILL (Clive Packham) BBC Nigel Douglas Thames
M.I. HIGH (Security Guard) BBC Toby Haynes
LIFE ON MARS 2 (Malone) BBC SJ Clarkson
THE VISIT (Pilot) (Longleaf) BBC Tony Dow
JERICHO (Concierge) Granada Nicholas Renton
UNCLE ADOLF (Schreck) Company Television Nicholas Renton
MURDER CITY (Tom Williams) Granada Sam Miller
DOCTORS (Tony Morrison) BBC Ian Barnes
CORONATION STREET (Dave Turner - 5 Eps) Granada
WIRE IN THE BLOOD (PC David Biggs) Coastal Productions Andrew Grieve
THE BILL (Frank Whittam) Pearson Television Bruce Macdonald
BLACK TAXI (The Cabbie) World Productions  Susan Tulley
THE COLD WAR (General Shabalin) Lodestar Productions
THE GLOBE (HENRY V filmed at the Globe Theatre) BBC Patrick Reames
FOR VALOUR THE JOHN PHILIPS STORY: (John Phillips) BBC Julie Duncan
DOWN TO EARTH (Oswald - Series Reg) BBC John Hobbs
MISS MARPLE: A CARIBBEAN MYSTERY (Jackson) BBC Chris Pettit
CASUALTY (Dave) BBC Steve Goldie


FILMS:

LES MISERABLES Barricade Productions Tom Hooper
CITY SLACKER Tornado Films James Larkin
EXTRADORDINARY FEATS OF THE SEVENTH PERIOD UK Film Council Will Bridges
BRILLIANT LOVE (Noon’s Dad) Pinball Films Ashley Horner
ALICE (Stage Doorman) Ruby Films Marianne Elliot
THE COMPARTMENT (Chris) Junction Films
CHEEKY (Albert Sharples) Xingu Films David Thewlis
MEAN MACHINE (The Referee) SKA Films Barry Skolnick
ALI-G INDA HOUSE (Mr Clulow) Working Title 2 Mark Mylod
BEFORE YOU GO… (Town Hall Registrar) Twickenham Studios Lewis Gilbert
THE FOURTH PROTOCOL (Motrorcycle) Rank Films Philip Meheaux
McVICAR (Prison Officer) The Who Films Tom Clegg
WHO DARES WINS (Neil) Light Horse Productions Ian Sharp Richmond
THOSE GLORY, GLORY DAYS (Cliff Jones) Philip Saville
THE SEA CHANGE (Mario) Winchester Films Michael Bray


THEATRE INCLUDES:

HACK Jermyn Street Theatre Karl Howman
THE MYSTERIES (Trilogy Herod’s son, Annas & Beezledub) Royal National Theatre  Bill Bryden
BRASSED OFF (Jim) Crucible Sheffield/ National Theatre Deborah Page 1999 National Tour
HENRY V (Capt. Gower) RSC Ron Daniels
THE COMEDY OF ERRORS (Dromio)  Southampton Patrick Sandford
THE CHANGING ROOM (Clegg) Duke of York's- Royal Court Season James MacDonald
THRESHOLD (Kusakov)  Lyric Belfast Euro-Premiere Valeri Raevsky
CINDERELLA (Ugly Sister)  Watford Palace Wendy Toye
ROUGH CROSSING (Dvornichek) Southampton Patrick Sandford
BUILDING BLOCKS (Piper)  Windsor & Southampton Patrick Sandford
TAMING OF THE SHREW (Grumio) Southampton and Rouen Patrick Sandford
RICHARD III (Hastings) Riverside Studios & Northern Broadsides Barrie Rutter
NO REMISSION (Derry) Edinburgh Festival Edward Hall
MEASURE FOR MEASURE (Pompey) National Theatre Jack Shepherd
THE TRACKERS OF OXRHYNCHUS  Delphi Festival/ National Theatre Tony Harrison
ANIMAL FARM (Minimus) National Theatre Peter Hall
THE ANCIENT MARINER National Theatre Michael Bogdanov
CANTERBURY TALES - UK & USA Tour  New Vic Co. Michael Bogdanov
THE NIGHT THEY RAIDED (Chick Murphy) New Vic. Co. Michael Bradwell